Thurs. 01.06.2023 | 18:00 - 22:00
with: Anna Mudra, Axxi Oma Anita Kopylenko, Viktoria Laykh, Anna Piliuhina, Hanna Liashenko, Ksenia Yanko, Ann Krekhno
Cultural mediator: Eva Yakubovska
curated by: Natalie Krekhno und Richard Pettifer
Exhibition, performance, presentation, discussion
Flutgraben e.V.
Am Flutgraben 3, 12435 Berlin-Treptow
Fri. 02.06.23 | 18:00 - 21:00
with: Lisa von Billerbeck, Samuel Hasler, John Holten, Erik Larsson
Performance event in two spaces
Sangt Hipolyt
Bellermannstr. 79, 13357 Berlin-Wedding
Zyrland Zoiropa
Pankstr. 26, 13357 Berlin-Wedding
Sat. 03.06.2023 | 14:00 - 18:00
with: Sahej Rahal, Zhao Chongjin, Maria Loboda, Christina Krys Huber, Stacie Ant, Jimmy Beauquesne, Aziza Shadenova, Ghita Skali, Dardan Zhegrova
Artistic director: Sophie Boysen, Production management: Ziemowit Nowak
Exhibition
Sommerbad Humboldthain
Wiesenstraße 1, 13357 Berlin-Wedding
Sun. 04.06.2023 | 16:00
with: Marita Bullmann, Simon Camatta
curated by: Elisabeth Sonneck
Performance, Concert
super bien!
Schwedter 232, 10435 Berlin-Prenzlauer Berg
Mon. 05.06.2023 | 20:00
with: Bojan Sarvecic, Onur Gökmen, Sirah Foighel Brutmann, Eitan Efrat, Patricia L. Boyd, Alan Martin Segal
curated by: Hendrike Nagel
Screening, Introduction with Onur Gökmen and Lorenz Liebig
Scherben
Leipziger Str. 61, 10117 Berlin-Mitte
Tues. 06.06.2023 | 17:00 - 21:00
with: Mario Asef, Francis Heery, Ben Nurgenç
curated by: Tatiana Echeverri Fernandez, Theemetra Harizani
18:00 - 19:00 “16/10.2” - Participative Performance with Ben Nurgenç
19:30 - 20:00 “You Again! […another unfamiliar…]”, Concert with Francis Heery
20:00 - 21:00 Artist talk and discussion
Exhibition, Concert, Performance, Talk
Changing Room
Cornelius-Fredericks-Straße 11, 13351 Berlin - Wedding
Wed. 07.06.2023 | 19:00-22:00
with: Masha Andreeva, Bogdan Ablozhnyy, Mathilde Agius, Priska von Martin
curated by: Olga Hohmann, Antonia Lia Orsi
Exhibition
Medium P
Oranienstraße 173, 10999 Berlin - Kreuzberg
Thurs. 08.06.2023 | 19:30
with Sylvia Schedelbauer and Katrinem
& Laura Fiorio (AKÜ), NIC (V.i.S.d.K., SpoA, AKÜ), Kaj Osteroth (AKÜ), SIM (V.i.S.d.K., SpoA, AKÜ)
Broom Performance, Short Films, Artist Talk
sign, CIAT
Zossener Str 34, 10961 Berlin - Kreuzberg
Fri. 09.06.2023 | 19:00 - 22:00
with: Dana Lorenz
in curatorial collaboration with Katharina Koch and Sylvia Sadzinski
Exhibition
alpha nova & galerie futura
Am Flutgraben 3,12435 Berlin-Treptow
Sat. 10.06.2023 | 18:00 - 21:00
with: Edgar Calel, Alice Creischer, Jota Mombaça, Mukenge/Schellhammer, Aykan Safoğlu
curated by: Dereck Marouço Sant'Anna da Silva
Exhibition, public interventions
soft power
Teilestraße 11-13, courtyard 2, entrance C, 3rd floor
(barrier-free access via passenger lift in courtyard 2)
12099 Berlin - Tempelhof
Sun. 11.06.2023 | 15:00 - 18:00
with: Corinna Heidepriem, Eva Seufert, Shara Vasylenko, Christian Wollert
curated by: Silke Nowak
Exhibition
Mehrgenerationenhaus
Gneisenaustraße 12, 10961 Berlin - Kreuzberg
Mon. 12.06.2023 | 16:00 - 21:00
with: Bettina Allamoda, Kerstin Bruchhäuser, Kerstin Drechsel, Marie Katharina Fischer, Petra Gell, Rocco Ruglio Misurell, Alice Morey, Johannes Mundinger, Emmy Skensved, Katja Windau
curated by: Salve Berlin (Jérôme Chazeix und Nina Maria Küchler)
Exhibition
Goethepark (52.5457625, 13.3374657) (oder G8WP+8X4 Berlin)
Entrance via Ugandastraße, 300 m from Goethe Monument (Follow signs)
13351 Berlin - Wedding
Tues. 13.06.2023 | 18:00 - 21:00
with: Cassie Thornton (and performers of the White Noise Choir, Publication by Cutt Press, Sound Design by John Broback)
curated by: Magdalena Jadwiga Härtelova
Exhibition, Performance
Mehringplatz 20
Mehringplatz 20, 10969 Berlin-Kreuzberg
Wed.14.06.2023 | 12:00 - 22:00
with: Sonja Barend, Sandra Escher, Rolf Fahrenkrog-Petersen, Dora Garcia, Patsy Hage, Theater der Verrückten, Julian Jaynes, Yayoi Kusama, Marius Romme, J. Michael Straczynski, Lana Wachowski, Lilly Wachowski
curated by: Bureaucracy Studies
Exhibition
Netzwerk Stimmenhören e.V.
Schudomastraße 3, Erdgeschoss, 12055 Berlin - Neukölln
Thurs. 15.06.2023 | 18:00 - 24:00
with: Kévin Desbouis, Pati Hill, Charlotte Houette
curated by: Fiona Vilmer (Les Bains-Douches) und gr_und
Exhibition, Live Music (Cesar Palace), Publication (Suckcess 2)
gr_und
Seestr. 49, 13347 Berlin-Wedding
Fri. 16.06.2023 | 17:00 - 21:00
with: Agnesa Belegu, Jack Butcher, Jehonë Jaha, Ajete Kërqeli, Sihana Klisurica, Fitore Isufi Shukriu-Koja, Nita Zeqiri
Reading, Performance, Screening
WIRWIR
Stuttgarter Str. 56, 12059 Berlin-Neukölln
Sat. 17.06.2023 | 15:00 - 22:00
with: Ellinor Aurora Aasgard & Zayne Armstrong, Aram Bartholl, Carsten Becker, Johannes Büttner, Sarah Doerfel, Lola Göller, Mathias Gramoso, Hannah Hallermann, Marianna Ignataki,Zina Isupova, Jill Kiddon, Justina Los, Zoë Claire Miller, Alice M. Morey, Ariel Reichman, Ariel Schlesinger, Marco Schmitt, Adam Slowik, Maximillian Thiel, Mirce Velarde, Ivar Veermäe, Nazim Unal Yilmaz
curated by: Marco Schmitt, organized by: A:D:Curatorial
Exhibition, Performance, Screening
A:D:Curatorial
Kurfürstenstraße 142, 10179 Berlin - Schöneberg
Sun. 18.06.2023 | 14:00 - 18:00
with: Marco Montiel-Soto
initiated and organized by: April Gertler, Adrian Schiesser
Exhibition
SONNTAG (doorbell)
Yorckstraße 85 10965 Berlin - Kreuzberg
Mon. 19.06.2023 | 17:00-22:00
an embodied theory workshop in 3 scores
facilitated by: Chrys Papaioannou
17:00 – 18:45 score 1: we do not yet know what a body can think
19:00 – 20:15 score 2: they call it love (or, social reproduction)
20:30 – 22:00 score 3: hear me out
Performative Workshop (EN) (No registrated needed. Please arrive before the start of each score that you wish to participate in)
diffrakt
Crellestraße 22, 10827 Berlin - Schöneberg
Tues. 20.06.2023 | 18:00 - 22:00
with: Stephan Geene, Anna Herms, Judith Hopf
organized by: Cittipunkt
Screening and exhibition
Cittipunkt e.V.
Brüsseler Straße 36a, 13353 Berlin - Wedding
Weds. 21.06.2023 | 20:30 - 24:00
with: Alice Creischer, Hannah Gregory, Lingji Hon, Wojciech Kosma, Thomas Love, Markues, Jess Zamora-Turner
organized by: GUTS
Reading
52.458440, 13.352327 Near Minigolf am Insulaner
Munsterdamm 92, 12169 Berlin - Schöneberg
Thurs. 22.06.2023 | 14:00-18:00
with: Inès di Folco, MA.MOYU, Marysia Osu
Exhibition
Scheusal
Oldenburger Straße 31, 10551 Berlin - Moabit
Fri. 23.06.2023 | 18:00-22:00
A performance about labor, abuse and decline
with: Selin Davasse
curated by: Kleine Humboldt Galerie
Doors: 6 pm
Performance: 7 pm & 8:30 pm
Automatic Writing Workshop: 7:45 pm
Performance
Tieranatomisches Theater (TA T)
Philippstraße 13, 10115 Berlin - Mitte
Sat. 24.06.2023 | 16:00-22:00
with: Jochen Becker, Sven Boeck, Johanna Diehl, Ahu Dural, Tatiana Echeverri Fernandez, Larissa Fassler, Myriam El Haïk, Boris Hegenbart, Michaela Melián
curated by: Tim Tetzner, Jaro Straub and Florian Wüst in collaboration with Ralf Homann. A cooperation with Kunstraum München
Exhibition, Audio Walks, Concert, Performance
Scharaun
Jungfernheideweg 4, 13629 Berlin-Siemensstadt
Sun. 25.06.2023 | 16:00-19:00
with: Jens Pecho, Arkadij Koscheew
Exhibition
[52.478636, 13.413918], near Ballonhaus Deutscher Wetterdienst,
Tempelhofer Feld, 12101 Berlin-Tempelhof
Mon. 26.06.2023 | 19:00-21:00
with: Dovilė Aleksaitė
curated by: Tiny Domingos
Sound Performance, Video Installation
ROSALUX
Wriezener Str. 12, 13359 Berlin - Wedding
Tues. 27.06.2023 | 19:00 - late
shorts, selected by Cammisa Buerhaus
with: Felix Bernstein & Gabe Rubin, Daria Bertram, Arthur Chruszcz, Bully Fae Collins, Pepi Ginsberg, Deniz Ilhan, Luca Lang, Nicola T. Madison, Derek McCormack, Peter Oehl & Markus Ludwig, Wild Flesh Productions, Tess Sahara, Leslie Salazar, Clara Sartor, Friedl vom Gröller, Greta v. Drygalski, He Xiaopei
curated by: Cammisa Buerhaus, organized by: anorak
19:00: Doors
20:00: Screening
Screening, Performance, Music
anorak
Gottlieb-Dunkel-Str. 43/44 , 8. Stock (Greenhouse), 12099 Berlin-Tempelhof
Weds. 28.06.2023 | 19:00-22:00
with: Joshua Zielinski
curated by: BETON Berlin
Exhibition, Installation in public space
Platz der Vereinten Nationen
10249 Berlin - Friedrichshain
Thurs. 29.06.2023 | 19:00 - 24:00
with: Anna-Sophie Berger, Luca Büchler, Jessica Comis, Verena Dengler, Florian Genzken, Raphael Haider, Luīze Nezberte, Sunny Pfalzer, Marlene Leonie Posch, Julius Pristauz
curated by: Philipp Lange
Exhibition, Performance (Luca Büchler and Jessica Comis)
SPOILER Aktionsraum
Quitzowstraße 108a, 10551 Berlin - Moabit
Fri. 30.06.2023 | 18:00 - 24:00
Programming: carrick bell, Emily Eddy, Matthew Lax, titre provisoire (Marcel Dickhage & Cathleen Schuster)
Screening, Q&A
Xanadu
Altenbraker Strasse 18, 12053 Berlin-Neukölln
The Project Space Festival is an initiative of the independent visual arts scene in Berlin with a common interest in mutual support and visibility. The month-long programme of 30 events provides a comprehensive insight into the artistic and curatorial work of self-organised spaces. The festival events take place at 31 different venues in Berlin and are accessible free of charge.
Jury 2023
Kate Brown (Ashley)
Kira Dell (Neun Kelche)
Christopher Kline (Kinderhook & Caracas)
Sakrowski (panke.gallery)
Laura Helena Wurth (FKA SIX)
Team
Artistic direction : Heiko Pfreundt & Lisa Susanne Schorm (Kreuzberg Pavillon)
Public Relations : Wayra Schuebel
Graphic Design : Erin Mitchell
Website : Kathryn Lawrence
Photography : Joe Clark, Piotr Pietrus, Paula G. Vidal
Finances: Michael Fesca
Videographer : Lay Lay Image Productions (Elma Riza)
Contact
Project Space Festival 22
Naunyn Street 53
10999 Berlin
info@projectspacefestival-berlin.com (general inquiries | Heiko Pfreundt, Lisa Schorm)
press@projectspacefestival-berlin.com (press inquiries | Wayra Schuebel)
Founders
Marie Graftieaux & Nora Mayr & Lauren Reid (insitu collective)
Funded by
Partners | Media Partners