DE
EN
die raum; broken telephone; Sophia Ioannou Gjerding, 2023 | Photo: Jan Windszus

Sat 01.06.2024 | 2 pm - 6 pm*

SWARM

Khaled Barakeh, Mahube Diseko, Rashiyah Elanga, Levi van Gelder, Joey Holder, Shamiran Istifan, Lucía Pizzani, Niclas Riepshoff, Julijonas Urbonas and Amelia Winger-Bearskin

Curator: Sophie Boysen
Production manager: Ziemowit Nowak

Exhibition

TROPEZ in the Sommerbad Humboldthain
Wiesenstr. 1, 13357 Berlin-Wedding

Sun 02.06.2024 | 5 pm - 9 pm

to slip, to slide, to glitch

Larisa Crunţeanu, Sonja Hornung

In curatorial collaboration with Katharina Koch & Sylvia Sadzinski

Exhibition

alpha nova & galerie futura
Am Flutgraben 3, 12435 Berlin-Treptow

Mon 03.06.2024 | 6:30 pm - 9:30 pm

A Question of Intervals and Scales

Alizée Armet, Nadja Verena Marcin, Janne Höltermann, Sidsel Ladegaard

Curated by Ilyn Wong

Exhibition

SAP Space
Donaustr. 50, 12043 Berlin-Neukölln

Tue 04.06.2024 | 8:30 pm

[lively music]

Vinyl-terror & -horror, Anne-Mette Schultz

Concert, Exhibition

die raum
Oderberger Str. 56, 10435 Berlin-Prenzlauer Berg

Wed 05.06.2024 | 6 pm

Public Space For Sale

Willem de Haan

Exhibition, Screening

the Gimp
Wilhelm-Kabus-Str. 28 / Haus 3.3 / 10829 Berlin-Schöneberg

Thu 06.06.2024 | 7 pm - 9 pm

Movie Night

Sophia Eisenhut & Max Eulitz, Laxlan Petras, Frances Scholz, Mark von Schlegell

Screening

Kunsthaus KuLe
Auguststraße 10, 10117 Berlin, Berlin-Mitte

Fri 07.06.2024 | 8 pm

Cloud 9

MOTHER (Camilla Lønbirk, Olivia Schrøder) & collectif blitzbereit (Eva Weibel, Matilde Flor, Julie Savery), Sabiwa

Performance

Spoiler
Quitzowstraße 108a, 10551 Berlin-Moabit

Sat 08.06.2024 | 5 pm - 10 pm

Outlaw Feelings

Melanie Jame Wolf

with the performers Maxi Wallenhorst and MINQ

Exhibition, Performance

Neun Kelche
Pasedagplatz 3-4 (Access via “An der Industriebahn”), 13088 Berlin-Weißensee

Sun 09.06.2024 | 4 pm - 9 pm

Turbid

Dzekashu MacViban, Jelena Mijić, Mariel Miranda, Shock Forest Group, Tesla Stoppen

Curated by Wendy Calmer

Exhibition, Panel Discussion

When You’re Calmer
Gottlieb-Dunkel-Straße 43 / 3.OG, 12099 Berlin-Tempelhof-Schöneberg

Mon 10.06.2024 | 7 pm

Earthlings

Emma Adler, Elisa Jule Braun, Bitsy Knox, Maryna Makarenko

Curated by Gosia Lehmann

Exhibition, Performance

Solaris
Urbanstr. 127, 10967 Berlin-Kreuzberg

Tue 11.06.2024 | 5 pm - 8 pm

Neuordnung

Vlad Brăteanu, Martin Elmar de Haan, Inken Reinert, Lia Rutenberg, Anna-Lena Wenzel

Curated by Silke Nowak

Exhibition

Volkspark Hasenheide, Columbiadamm 184, 12049 Berlin-Neukölln
opposite the "Sommerbad Neukölln" in the vicinity of the skate park and the sports field

Wed 12.06.2024 | 8 pm

6x6 Project goes Open-Air

Musquiqui Chihying, Michelle Williams Gamaker, Liz Rosenfeld, Sweatmother, Melanie Jame Wolf

Curated by 6x6 Project

Screening

Atelier Gardens
Oberlandstraße 26-35, 12099, Berlin-Tempelhof

Thu. 13.06.2024 | 7:30 pm

Delighting

Daniel Kotowski

Sign Language: Weronika Szymańska-Gątarek
Curated by Pickle Bar

Performance

Pickle Bar
Stephanstrasse11, 10559 Berlin - Wedding

Fri 14.06.2024 | 4 pm - 9 pm

FROM DUST WITHDRAWN

Ildikó Buckley & Marco Meiran, Diese Frau, Michaela Lakova, Tintin Patrone

Exhibition, Performance, Screening, Karaoke

Brache/ Parkplatz, Triangular Markgrafenstraße, Rudi-Dutschke-Straße, Lindenstraße,
Enter from Lindenstraße 80., 10969 Berlin-Kreuzberg
ENTER AT YOUR OWN RISK!!

Sat 15.06.2024 | 5 pm - 10 pm

Andreas Koch

Lecture-Performance

Allianz Versicherung Berlin Büsch oHG (Former Project Space CAPRI)
Brunnenstraße 149, 10115 Berlin-Mitte

Sun 16.06.2024 | 2 pm - 8 pm

Zur Verkieselung des Stadtraumes 2 - Die Gegenwart

Pegasus Product

Curated by Michel Aniol & Meike Kuhnert

Intervention in public space

Near Turmstraße/ corner of Thusnelda-Allee, 10551 Berlin-Moabit
Geodata : 52.526114,13.338028 oder G8GQ+C6R
5 min. walk from Turmstraße subway station

Mon 17.06.2024 | 6pm - 10pm

Residual Flourishing

Isadora Canela, Gabriela Leirias, Silvia Noronha, Raquel Versieux

Curated by Viviane Tabach

Live-exhibition with workshops and talks

Co-Making-Matters
Otto-Braun-Straße 70-72 (Otto Wald), 10178 Berlin-Mitte

Tue 18.06.2024 | 4:00 pm - 8:00 pm

The Feast

Alicja Rogalska, Julio Linares, Zsofia Samodai

Exhibition, Performance

Mehringplatz 20, 10969 Berlin - Kreuzberg
(ring Broback Härtelova)

Wed 19.06.2024 | 6 pm

things we meet in the dark

Moran Sanderovich, Lyndsey Walsh, Daniel Dobarco, Marina Pohl, Aline Schwörer, Anny
Listmeier, Theresa Rothe

Exhibition, Performance

Villa Heike
Freienwalder Str. 17, 13055 Berlin - Lichtenberg

Thu. 20.06.2024 | 7 pm

Олоҕум хараҥа суолугар уһуктар мин эрэлим сарсыҥҥы күҥҥэ - On my life's dark path my hope for tomorrow appears

Könyl Sïr, Svetlana Romanova

Lecture/Video-performance

ACUD Galerie
Veteranenstraße 21, 10119 Berlin-Mitte

Fri 21.06.2024 | 7 pm - 9 pm

Self-Sabotage (Prologue)

Tatjana Turanskyj, Felix Profos, Anne Cathrin Ulikowski, Claudia Zweifel

Screening, Film program

DOOM SPA
Lietzenburger Str 4, 13.OG, 10789 Berlin-Schöneberg

Sat 22.06.2024 | 4 pm - 10 pm

The farm

Miiel Feraez, Isu Mignon, Iga Swiesciak, Shy

Curated by July Weber and Makarena Fuentes

Exhibition, Performance

NEW FEARS
Reichenberger Str. 114, 10999 Berlin

Sun 23.06.2024 | 12 pm - 8 pm

Fragmented (hi)stories

Mirjana Mitrović

Curated by Cecilia Falkman and Niamh-Erin Cusack

Workshop, Exhibition

TURBA Factory
Teilestraße 11-16, 12099 Berlin-Tempelhof

Mon 24.06.2024 | 7:30 pm

The Virtual Grass Is Always Greener

LuYang, Lawrence Lek, Su Yu Hsin, Tang Han, Vvzela Kook

Curated by Nora Wölfing

Screening, Talk

diffrakt
Crellestraße 22, 2. Hinterhof, 10827 Berlin-Schöneberg

Tue 25.06.2024 | 4 pm - 9 pm

Patterns of (In)Security II

Sabine Hornig, Tamuna Chabashvili

Curated by the artists and Nina Chkareuli-Mdivani

Exhibition, Talk

Die Möglichkeit einer Insel
Inselstr. 7, 10179 Berlin - Mitte

Wed. 26.06.2024 | 6 pm - 9:30 pm

Parallel Play

Lazar Georgiev, Yan Lozov, Postorganic Bauplan

Exhibition, Performance

COUNCIL+,
Rathenower Straße 41, 10559 Berlin - Moabit